3 بهمن 1394

پیام مشاور4

مولف: مدیر سایت   /  دسته: علمی   /  رتبه دهید:

پیام مشاور4

پرش ذهن یکی از مشکلاتی است که داوطلبان به طور فراگیر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و اغلب در جلسات مشاوره  از عدم داشتن تمرکز کافی هنگام مطالعه ابراز ناراحتی می‌کنند و به دنبال راهکاری برای جلوگیری از آن هستند.

به طور کلی این مسئله در بین داوطلبان کنکوری به مراتب بیش‌‌تر از سایر داوطلبان است؛ اما سؤال این است که چه‌کار کنیم که هنگام مطالعه دچار پرش ذهن نشویم:

1- ابتدا محل مطالعه را مشخص کنید. به طور مثال در جمع خانواده، در جلوی تلویزیون و در محل‌هایی که  فضای شلوغی حاکم است مطالعه نکنید و محل ثابتی را برای درس خواندن انتخاب کنید.

2- به شخصیت خود احترام بگذارید. اگر قرار است یک ساعت درس بخوانید این یک ساعت برای شماست نه کس دیگر! پس تلفن همراه خود را خاموش کنید. تلفن منزل را جواب ندهید و از کسانی که در خانه هستند بخواهید که شما را صدا نزنند.

3- پیش از شروع مطالعه، هدف‌گذاری کنید. حجم مطالعه‌ی خود و زمان مورد نیاز را مشخص کنید. به تجربه خواهید فهمید زمانی که می‌دانید قرار است چه کاری انجام دهید آن را کامل انجام می‌دهید. مثلاً هدف ما این است که مبحث آینه‌ها را در یک ساعت مطالعه کنیم. این کار تمرکز را بسیار بالا برده و پرش حواس را کم می‌کند.     

3- با استفاده از دو مارکر منبع مطالعه‌تان را مشخص کنید. رنگ آبی برای فرمول‌ها و رنگ سبز برای نکات مهم.

4- در حین مطالعه یک برگ سفید کنار دست‌تان قرار دهید و هر وقت پرش ذهن داشتید در آن یادداشت کنید. به محض این‌که به خود بازگشتید، موضوعی که حواستان را پرت کرد در کاغذ یادداشت کنید. در پایان مطالعه روی موضوعاتی که روی برگه نوشته‌اید فکر کنید.

فقط به یاد داشته باشید باید به طور مستمر این موارد را انجام دهید تا بتوانید به موفقیتی که مورد نظرتان است برسید.

 

تعداد مشاهده (511)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "پیام مشاور4"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید
   

 
نقشه سایت